Articles

Useful links for beaders and bead lovers!

Useful links for beaders and bead lovers;

550 yıllık miras yok mu oluyor?

550 yıllık miras yok mu oluyor?

550 yıldır Kapalıçarşı ve Hanlar Bölgesi’nde yapılan altın ve gümüş işlemeciliği yok olmak üzere. Atölyeler kapanıyor, yıllardır bu mesleğe hayatını verenler ne yapacaklarını bilmiyor.

Adı gümüşle anılan kentin tek gümüş takı üreticisi!

Adı gümüşle anılan kentin tek gümüş takı üreticisi!

Geçmişte zengin gümüş yataklarıyla öne çıkan, bir rivayete göre adını barındırdığı gümüş yataklarından alan, 19. yüzyılda rezervler tükenince gümüş işletmeciliğinin unutulmaya yüz tuttuğu Gümüşhane'de, 25 yaşındaki Fatma Şahiner, gümüş takı üretip satan tek esnaf.

Cezaevine fabrika kurdu, dünyaya gümüş satacak!

Cezaevine fabrika kurdu, dünyaya gümüş satacak!

Süleyman Akgün, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin en büyük cezaevi özel sektör yatırımını gerçekleştirdi ve Mardin Midyat Cezaevi'ne bir fabrika kurdu. Yakın zamanda cezaevindeki istihdamını 60 kişiye çıkarak olan Akgün'ün hedefi 80 kişiye ulaşmak. Buradan çıkan ürünler ise hem yurtiçine hem de yurtdışına pazarlanacak... 

 

Gümüş takı derneğinde nöbet değişimi.

Gümüş takı derneğinde nöbet değişimi.

İstanbul Gümüş Takı İmalatçıları ve Toptancıları Derneği’nin (İGTİTD) İKO Zerger Restoran’da yapılan Genel Kurul toplantısında başkanlığa Süleyman Akgün seçildi.

Gümüşlü takılar altına alternatif oldu

Gümüşlü takılar altına alternatif oldu

Devamı: http://www.zaman.com.tr/ali-yildirimturk/gumuslu-takilar-altina-alternatif-oldu_1021048.html

Polatlı'da Gümüş İşlemeciliğine Yoğun İlgi!

Polatlı'da Gümüş İşlemeciliğine Yoğun İlgi!

Kursa giden ev hanımları atölyelerinde ürettikleri gümüşleri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde satıyor

Ankara'nın Polatlı İlçesinde belediye kursuyla başlayan gümüş takı işlemeciliği, 8 yıldır ilçedeki kadınlara ekmek kapısı oldu.

Silver Belt Buckle

A silver regilt turquoise inlaid belt buckle, Turkey, 19th century.

Takı Sektörünü Cazip Kılan nedenler;

Takı Sektörünü Cazip Kılan nedenler;

Sürekli yeni markalar sektöre girerken eskiler de hız kesmeden büyüyor. Bijuteri sektörü, 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip. Her yıl ortalama yüzde 20- 30 arasında bir büyüme gösteren sektör artık kabına sığmıyor. Şirketlerin yurt dışı atakları sayesinde dış ticaret hacmi de 250 milyon dolara ulaştı. İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan şirketlerin rotasında: Kuzey Afrika, Orta Doğu, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri de bulunuyor.

Tassels in Jewellery

Tassels, with their Eastern heritage, bring to the fashion forefront an Asian element that highlights the direction in which designers, tastemakers and fashions most wonderfully dressed are looking.

Read More

TÜRKİYE MÜCEVHER SEKTÖRÜ

Türkiye'de değerli metallerden yapılmış ziynet eşyalarının ihracatı son 10 yılda önemli ölçüde artmıştır. Bu artışla Türkiye'nin endüstrideki sıralaması yükselmiş ve Türkiye bu konuda lider ülkelerden biri haline gelmiştir. Türkiye’de kuyumculuk sektörünün elinde her sene yaklaşık 400 ton altını ve 200 ton gümüşü işleyerek mücevherata dönüştürme kapasitesi vardır ancak bu kapasitenin tamamı kullanılmamaktadır.